Co tu robić…?
Czasy pandemii i kryzysu wymogły na nas dużo niestandardowych działań i zachowań. Do niektórych z nich było trudno nam się dostosować, a niektóre z nich przyniosły bardzo pozytywny efekt. Te spontaniczne i kreatywne działania można zaobserwować w filmikach i prezentacjach nagranych przez uczniów naszej szkoły. Zachęcam do oglądania, dzielenia się i zarażania, tym razem pozytywną energią.
Przewodnicząca SU
Aleksandra C.
Obchody Tygodnia Tolerancji i Życzliwości 18-25 listopada 2019 r.
W dniach 18-25 listopada 2019 r. w naszej szkole przeżywaliśmy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. W ciągu tego całego tygodnia w klasach odbyły się zajęcia na temat praw dziecka, po których uczniowie klas I- III tworzyli plakaty ilustrujące wyprane prawa, natomiast uczniowie klas IV- VIII układali hasła propagujące idee Konwencji
o Prawach Dziecka, przedstawiając je na transparentach.
Wszystkie klasy miały również za zadanie nauczyć się „Piosenki o prawach dziecka” zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych,
a dodatkowo młodsi koledzy z klas I-III robili „Łańcuchy przyjaźni”. W ten sposób zaakcentowaliśmy przypadający na 20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Podczas tego tygodnia działała także „Skrzynka życzliwości”, do której każdy mógł wrzucić wybranej osobie „życzliwą” wiadomość.
Podsumowanie wszystkich działań nastąpiło 25 listopada. W tym dniu w szkole obowiązywał kolor żółty, jako symbol Światowego Dnia Uśmiechu. Wtedy również odbyły się w każdej klasie wybory na Najbardziej Życzliwą Koleżankę/ Najbardziej Życzliwego Kolegi.
Podczas apeli dla klas I- III i IV – VIII zostały zaprezentowane wypracowane
w ciągu Tygodnia Tolerancji i Życzliwości plakaty, łańcuchy oraz transparenty. Najbardziej Życzliwi otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na koniec wszyscy odśpiewali „Piosenkę o prawach dziecka”.
Poniżej przedstawiamy najbardziej życzliwych uczniów naszej szkoły wyłonionych podczas klasowych wyborów:
-
Oliwia Ch kl. I a
-
Szymon R. kl. I b
-
Julia Ż. kl. II a
-
Oliwia P. kl. II b – ex aequo
-
Zuzanna J. kl. II b – ex aequo
-
Filip P. kl. III
-
Paweł P. kl. IV – ex aequo
-
Jan K. kl. IV – ex aequo
-
Miłosz Sz. kl. V a
-
Maria G. kl. V b
-
Martyna P. kl. VI a – ex aequo
-
Milena Ż. kl. VI a – ex aequo
-
Kacper Ł. kl. VI a – ex aequo
-
Maja Ł. kl. VI b – ex aequo
-
Julian K. – ex aequo
-
Hubert K. – ex aequo
-
Amelia F. kl. VII a – ex aequo
-
Daniel S. kl. VII a – ex aequo
-
Patrycja K. kl. VII b
-
Kinga P. kl. VIII – ex aequo
-
Wojciech W.kl. VIII – ex aequo
Monika Ruszkiewicz
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Dnia 15 listopada 2019 r w bibliotece szkolnej S. P. im Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski o tematyce prozdrowotnej „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Do konkusru przystąpiło łącznie 15 uczniów ze szkoły w Starych Skoszewach i Niesułkowa. Uczniowie klas 1-3 wspaniale przygotowali się do konkursu. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Jury miało trudny wybór, aby wyłonić trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i nagrody książkowe. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie, zaangażowanie i pomoc w organizacji.
Organizatorzy konkursu: Agata Choła , Monika Żaromińska
W skład jury weszły następujące osoby:
- K. Izabela- bibliotekarka szkolna,
- K. Katarzyna – psycholog szkolny,
- F. Aleksandra- nauczyciel języka polskiego.
Jury dokonało następującego wyboru:
KLASY I:
I m-ce- Alicja K. (S.P. w Niesułkowie)
II m-ce- Nela P. D. ( S.P. w Starych Skoszewach)
III m-ce- Matylda M. (S.P. w Niesułkowie)
Wyróżnienie- Kinga Z. (S.P. w Niesułkowie)
Dawid A. i Stanisław J. ( S.P. w Starych Skoszewach)
KLASY II:
I m-ce- Kornelia Rz. ( S.P. w Starych Skoszewach)
II m-ce- Amelia L. (S.P. w Niesułkowie)
III m-ce- Oliwia P. ( S.P. w Starych Skoszewach)
Wyróżnienie- Julia W. (S.P. w Niesułkowie)
Elżbieta C. ( S.P. w Starych Skoszewach)
KLASY III:
I m-ce- Ksenia P. D. ( S.P. w Starych Skoszewach)
II m-ce- Piotr R. (S.P. w Niesułkowie)
III m-ce- Maria S. (S.P. w Niesułkowie)
Wyróżnienie- Barbara B. ( S.P. w Starych Skoszewach)
Mini-Maraton
W tym roku szkolnym 25.10.2019r. ruszyła kolejna edycja słynnego mini-maratonu
w Starych Skoszewach. Etap jesień okazał się rekordowym, gdyż liczba uczestników tego biegu przekroczyła 120 osób. Mamy zawodników w różnych kategoriach wiekowych, od „zerówki” przez klasy I-III, IV-VIII i oczywiście dorośli – nauczyciele, rodzice.
Bardzo nas to cieszy, że co roku jest więcej chętnych do uprawiania tej pięknej dyscypliny.
Wśród uczestników panuje przyjazna atmosfera, zadowolenie i chęć pomocy innym. Rywalizacja jest w 100% zgodna z zasadami fair-play. Na trasie każdy zawodnik jest przyjacielem bez względu na płeć i wiek.
W tym etapie na podium znaleźli się:
W kategorii chłopców klas 4-8
1. Fl. Michał – 7a
2. P. Daniel – 6b
3. Ml. Mateusz - 7b
W kategorii dziewcząt klas 4-8
1. L. Maja – 5a
2. W. Michalina – 5a
3. J. Emilia – 4a
W kategorii dziewcząt klas 0-3
1. L. Martyna – 1b
2. J. Zuzanna – 2b
3. P.-D. Ksenia – 3a
W kategorii chłopców klas 0-3
1. W. Michał – 3a
2.Och. Jakub – 2b
3.Sz. Szymon – 3a
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnym etapie mini-maratonu.
Kamila Woźnicka
Justyna Żeromińska
Edyta Szeląg
Cezary Książek
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 17 i 18 września grupa dwudziestu czterech uczniów klasy III i IV pod opieką trójki nauczycieli uczestniczyła w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Oprócz podziwiania flory i fauny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, dzieci mogły zobaczyć min. piękne gołoborza zbudowane
z bloków piaskowca kwarcytowego powstałe ponad pięćset milionów lat temu; wejść i zwiedzić Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu; a także przechadzać się podziemiami i pośród ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Największą atrakcją dla wszystkich okazało się jednak obcowanie ze średniowieczną historią w murach zamku w Chęcinach, a także przebywanie pośród zabawek w kieleckim Muzeum, które poświęcone jest tym przedmiotom. Wracając do domu zatrzymaliśmy się na terenie leśnictwa Bartków, gdzie rośnie jeden z najbardziej znanych pomników przyrody - sędziwy dąb Bartek.
Marcin Bartłoszewski
Gwiazdkowa zabawa z Mikołajem
W czwartek 6 grudnia 12 dzieci z naszej szkoły uczestniczyło w ,, Gwiazdce” dla dzieci, zorganizowanej przez Zakon Rycerski Swiętego Jerzego Męczennika.
Spotkanie prowadziły dwie miłe panie, które śpiewały, tańczyły z dziećmi i przeprowadzały konkursy. Panował nastrój radosnej zabawy.
Dzieci z entuzjazmem przywitały długo oczekiwanego Mikołaja, który nawiązał wspaniały kontakt z roztańczonym korowodem.
Paczki były duże, że niektórym obdarowanym trudno było je nieść. Nie zapomniał również o dzieciach, które nie mogły uczestniczyć w tych radosnych chwilach.
Imprezę zakończył smaczny poczęstunek.
Aleksandra Szubert
Wygrana multimedialna
pracownia mobilna
w Starych Skoszewach!!!
Oficjalne wyniki konkursu #OSEWyzwanie
Dzień 20.09.2019 był wyjątkowo szczęśliwy dla uczniów z naszej szkoły. W tym dniu bowiem Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie dokonała rozstrzygnięcia konkursu i przyznała nagrody. Okazało się, iż nasza szkoła znajduje się na liście szczęśliwców, a zatem – WYGRALIŚMY NAJNOWSZĄ PRACOWNIĘ MOBILNĄ!
Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski, najliczniej z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, a podstawą do ich przyznania była liczba punktów, które zdobyła szkoła zgłaszająca się do konkursu.
Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie były mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.
Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na nasz konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek.
Naszą szkołę reprezentowała praca wykonana przez ucznia klasy VIII, Wiktora Cioska, a w programie OSE Hero szkołę reprezentowała pani Aneta Łyszcz, nauczyciel informatyki i matematyki w naszej szkole.
29 listopada 2019 roku przedstawiciel naszej szkoły, pani Aneta Łyszcz, brała udział w wydarzeniu, jakim było uczestnictwo w konferencji Forum OSEregio. Jest o cykl spotkań odbywających się w wielu regionach Polski, podczas których przedstawiciele lokalnych szkół, kuratoriów, bibliotek wymieniają się doświadczeniami, tworząc płaszczyznę umożliwiającą nawiązywanie współpracy w zakresie możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia.
To właśnie podczas jednego z tych spotkań, mających miejsce w Łodzi, poprowadzonych przez znanego prezentera telewizyjnego, pana Tomasza Wolnego, dostąpiliśmy zaszczytu oficjalnego przekazania naszej szkole wygranej – MULTIMEDIALNEJ PRACOWNI MOBILNEJ. Pracownię odebraliśmy z rąk samego pana Tomasza Łukawskiego - Dyrektora ds. Ekosystemu OSE.
W spotkaniu uczestniczyło wielu prelegentów z NASK, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Kuratorium.
Podczas spotkania odbyła się debata panelowa- Uczeń w cyfrowym świecie. Panelistami byli:
Łukasz Kardas, Dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, NASK
Tomasz Łukawski, Dyrektor ds. Ekosystemu OSE, NASK
Rafał Lew-Starowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji Ministerstwa Edukacji Narodowej
Katarzyna Koszalska, Kierownik Projektów, Ministerstwo Cyfryzacji
Piotr Patora, Wojewódzki Koordynator ds. Innowacji w Edukacji w Kuratorium Oświaty w Łodzi.
W debacie uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście oraz uczniowie jednej z łódzkich szkół (Wideokonferencja).
Podczas spotkania każdy uczestnik miał możliwość wziąć udział w proponowanych przez organizatorów warsztatach:
1. Nowe trendy i wyzwania w kontekście bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online
2. Aspekty techniczne usług bezpieczeństwa OSE, czyli jak to działa.
3. Nowe technologie w edukacji, jak wykorzystać smartfon w szkole?
4. Jak uczyć myślenia programistycznego od najmłodszych lat?– czyli przeżyjmy to jeszcze/pierwszy* raz
Materiały z omawianego przeze mnie wydarzenia można znaleźć na stronie www.oseregio.pl. Zapraszamy do obejrzenia strony.
Jesteśmy bardzo dumni z naszego sukcesu, tym bardziej, że w województwie łódzkim pracownię przyznano tylko 36 szkołom (nasza szkoła była w pierwszej 18!).
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, ze nasza wygrana przyczyni się do wzrostu umiejętności w zakresie nowych technologii wśród wszystkich korzystających z niej uczniów i nauczycieli.
Aneta Łyszcz
Spotkanie z Żołnierzem Żandarmerii Wojskowej
14.11.2019 w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wojska Polskiego – żołnierzem Żandarmerii Wojskowej.
Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat specyfiki służby wojskowej w czasie pokoju oraz dowiedzieli się jak zostać żołnierzem zawodowym.
Nasz gość zaprezentował mundur i wyposażenie żołnierza. Na koniec zajęć odbył się pokaz ćwiczeń wojskowych i wspólne wykonanie pompek.
Joanna Łukasik
Sport –Fest
Uczniowie i uczennice szkoły w Starych Skoszewach 04.10.2019r. uczestniczyli
w sportowej imprezie Sport-fest w Lipinach. Reprezentacje z różnych okolicznych szkół rywalizowały w kilku konkurencjach.
Biegi oraz rozgrywki w piłkę siatkową podzielone były na kategorie wiekowe a także na dziewczęta i chłopców.
Wśród biegaczy mieliśmy medalistów.
I miejsce – Sz. Szymon - 3a
III miejsce – W. Michał – 3a
III miejsce – L. Maja – 5a
III miejsce – P. Daniel – 6b
III miejsce – K. Patrycja – 7b
Następnie odbywały się rozgrywki w piłkę siatkową. Sportowcy ze szkoły w Starych Skoszewach byli bezkonkurencyjni. Rywalizacja była zacięta a nasi zawodnicy walczyli do ostatniego punktu.
reprezentacja dziewcząt młodszych (4-6) zajęła - I miejsce,
reprezentacja chłopców młodszych (4-6) zajęła - I miejsce,
reprezentacja dziewcząt starszych (7-8) zajęła – I miejsce,
reprezentacja chłopców starszych (7-8) zajęła – II miejsce.
Dnia 05.10.2019r. uczniowie ze szkoły w Starych Skoszewach uczestniczyli także
w rozgrywkach z piłki nożnej w Wiączyniu Dolnym. Tu również możemy pochwalić się bardzo dobrą grą naszych zawodników.
Jesteśmy dumni i bardzo serdecznie dziękujemy naszym medalistom i wszystkim uczestnikom tej imprezy sportowej.
Kamila Woźnicka
Justyna Żeromińska
Edyta Szeląg
Cezary Książek
5 września 2019r. czwórka uczniów naszej szkoły z klas VII - VIII wraz z wychowawcami wyruszylo na dwudniowa wycieczkę do Białegostoku z okazji XIX Międzynarodowego Marszu Pamięci Zeslancow Sybiru. W czwartek mieli okazję zwiedzić m.in. Muzeum Sybiraków znajdujące się w dolnej części Kościoła pw. Ducha Świętego,grób Nieznanego Sybiraka, ekspozycję w Muzeum Pamięci Sybiru, cerkiew pw. św. Mikołaja, rynek w Białymstoku. 6 września 2019r. od rana uczestnicy Marszu zebrali się przy Pomniku Katynskim gdzie po powitaniu wszystkich zebranych ok. 180 sztandarów (w tym nasz) udali się ulicami miasta na Msze Święta w Kościele pw. Ducha Świętego celebrowana przez Jego Ekscelencje Arcybiskupa Tadeusza Wojde. Apel pamięci Zeslancow Sybiru zakończony został salwa honorową żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy. To była bardzo pouczająca lekcja historii ale nie brakowało również czasu na zawarcie nowych znajomości, śpiewów w autokarze oraz chwilę przyjemności przy pizzy :)
Cezary Książek
Podsumowanie akcji „Szlachetna Paczka” 2019 w SP w Starych Skoszewach
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.” Flora Edwards
Po raz kolejny dzięki Państwa udziale i zaangażowaniu odnieśliśmy sukces przygotowując tegoroczną Szlachetną Paczkę. W tym roku świąteczny prezent robiliśmy dla pani Danuty.
Dzięki Państwa wsparciu zaspokoiliśmy wszystkie potrzeby, w tym najważniejszy: opał na zimę (1,5 tony węgla i drewno zostały podarowane przez dwie rodziny naszych uczniów) oraz kołdry, poduszki, pościel, zapasy suchej żywność i środków czystości.
Dzięki Państwa wpłatom finansowym zebraliśmy 2102 zł, za które zostały zakupiona: sucha żywość, chemia gospodarcza oraz osobisty prezent dla Pani Danuty (wizytowa torebka i szal). Za pozostałą kwotę (1632zł) zakupiliśmy węgiel, który zostanie dostarczony w późniejszym terminie, tak by nasza podopieczna nie musiała martwić się w tę zimę,
w jaki sposób ogrzeje swój dom.
Nasz świąteczny prezent liczył w sumie 28 paczek o łącznej wartości około 6 tysięcy.
Wszystkie podarunki zostały przekazane podczas tzw. „weekendu cudów” 7-8 grudnia, Wielkiego Finału ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” 2019.
W imieniu Pani Dyrektor i Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka” zarówno finansowo, jak
i rzeczowo.
Wszystkim Państwu dedykujemy słowa „ Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby.” My ten świat ZMIENILIŚMY!
Monika Ruszkiewicz
,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy I w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach
W dniu 20 listopada 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej.
Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Pasowanie uświetnił występ artystyczny szkolnego koła teatralnego „Parawan”.
Po występie młodych artystów nadszedł czas by pierwszoklasiści udowodnili, że nadają się do przyjęcia w poczet naszej szkolnej społeczności.
Uczniowie klas pierwszych musieli odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące kraju ojczystego oraz wykazać się wiedzą na temat naszej małej ojczyzny i szkoły. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem przystąpili do testu wiedzy. Na wszystkie pytania odpowiedzieli bezbłędnie dzięki czemu mogli zostać pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Zofia Okońska.
Wychowawczynie wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia oraz albumy pierwszoklasisty, które przygotowali dla uczniów dumni rodzice..
Na uroczystość przybył Wójt Gminy Nowosolna Piotr Szcześniak, z- ca przewodniczącej Rady Gminy Radosław Mielczarek oraz Inspektor do spraw oświaty Bartosz Bocek - przedstawiciele gminy wręczyli najmłodszym uczniom drobne upominki.
Po uroczystości zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych.
Wszystkim pierwszakom gratulujemy i życzymy samych słonecznych i radosnych dni w naszej szkole.
Agata Choła, Anna Majka
Nasza szkoła została zaproszona do zaprezentowania programu artystycznego podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
14 października uczniowie z koła teatralnego Parawan przedstawili autorską etiudę pt.”Szkoła historią pisana”.
Widzowie nie kryli wzruszenia i nagrodzili naszych artystów rzęsistymi brawami. Przedstawienie przygotowali: p.Edyta Szeląg, p.Mariola Krawczyk, p.Katarzyna Kowalczyk oraz p.Edward Krawczyk.
Podczas uroczystości pani dyrektor Zofia Okońska otrzymała nagrodę kuratora od Łódzkiego Kuratora Oświaty, pana Grzegorza Wierzchowskiego. Wszystkim nauczycielom życzymy radości z wykonywanej pracy!
Katarzyna Kowalczyk
Udział w turnieju "Tymbark"
29 października uczniowie z naszej szkoly wzięli udział w turnieju piłkarskim "Tymbark" w kategorii u12. Zawody odbywały się na orliku w Wisniowej Górze gdzie w fazie grupowej mieli do rozegrania mecze ze szkoła ze Rzgowa, Wisniowej Gory i Galkowka Dużego.
Pierwszy mecz po bardzo dobrej grze zakończył się wygrana 7:0,drugi również wysoka wygrana 7:2 natomiast ostatni ( i dodam, że był to 3 mecz pod rząd) po zaciętym pojedynku i braku odrobiny szczęścia przegraliśmy 1:2.
Pomimo braku awansu gratulacje dla chłopaków i dziewczyny (jedyna w turnieju) za zaangażowanie i wolę walki.
Cezary Ksiażek
Zawody Lekkoatletyczne
W dniu 25.09.2019 r. zozpoczeł się kolejny sezon zawodów lekkoatletycznych organizowany przez Ludowe Zespoły Sportowe. W tym dniu pojechaliśmy na zawody do Bełchatowa.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w następujących konkurencjach:
– biegi na dystansie: 60 m, 200m, 600m, 1000m,
– sztafeta szwecka,
– rzut piłeczką palantową,
– skok w dal.
Zawody rozpoczeły się biegiem na 60 m dziewcząt i w tej konkurencji nasza uczennica Nela z klasy VII zdobyła srebrny medal.
Bardzo zcięcie walczyli wszyscy uczniowie i uczennice ze szkoły w Starych Skoszewach, którzy pojechali na zawody. Wszystkim serdecznie gratulujemy. I czekamy na dalsze sukcesy sportowe naszych uczniów.
Justyna Żeromińska, Cezary Książek, Kamila Woźnicka , Edyta Szeląg
19/10/2019
My w Skoszewach kodujemy, naszą przyszłość budujemy!
7 października 2019 roku, zgodnie z zapowiedziami, rozpoczęły się w naszej szkole Europejskie Dni Kodowania. W tę niesamowitą inicjatywę włączają się wszyscy uczniowie z naszej szkoły oraz przedszkolaki. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na te zajęcia.
Lekcje informatyki w klasach VI-VIII rozpoczynały się godziną kodowania, podczas której oglądaliśmy zwiastuny Gwiezdnych wojen i tworzyliśmy gry komputerowe w oparciu o inspiracje pochodzące wprost z tego filmu. Każda taka lekcja kończyła się zdobyciem przez tych najlepszych Certyfikatów ukończenia modułu.
Na lekcjach informatyki w klasach 4-5 rozwiązywaliśmy problemy kodowania z portalu kodable.com, a w klasach młodszych programowaliśmy np budując piramidy z kubeczków.
W każdej grupie wiekowej zajęcia wyglądają inaczej, a do zabawy w kodowanie włączają się nie tylko nauczyciele informatyki.W klasie IIb lekcja programowania została zaplanowana na Dzień Edukacji Narodowej. Wykonywaliśmy ćwiczenia interaktywne na podstawie gry w statki (po odkryciu data 14.10 ), wykonywaliśmy laurkę doskonaląc orientację przestrzenną – oś symetrii), a na zakończenie lekcji był taniec – kodowanie z wykorzystaniem ruchu.
Wkrótce do zabawy w kodowanie włączyli się również nauczyciele przedszkolni.
W dniu 9 października „Biedronki” - grupa 4latków - poznawała leśne zwierzątka oraz to, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wyglądają zapasy zimowe wiewiórki, polnej myszki- czyli jakie smakołyki najchętniej jedzą. Po zakończonych zajęciach bardzo dobrze sprawdziła się zabawa z kodowaniem: „W paśniku”. Posłużyła ona jako informacja zwrotna tego, co zapamiętały dzieci w czasie zajęć. Przed maluchami pojawiła się mata do kodowania, a na niej wiele kartoników z różnym pożywieniem. Wówczas w jednym końcu znalazł się paśnik, zaś na przeciw - wybrane zwierzątko. Zadaniem przedszkolaka było poruszanie się na planszy zgodnie z wyrzuconą liczbą na kostce i zbieranie tylko takiego pokarmu, które spożywa zwierzę ze zdjęcia. Zabawa cieszyła się dużym zaangażowaniem ze strony „Biedronek”.
W drugim tygodniu kodowania na lekcjach informatyki w klasach 6-8 odbywały się zajęcia z kodowania w języku Python. Do tego celu korzystaliśmy z kursu e-learingowego z portalu Pixbloks.
Wkrótce do kodowania włączyły się również przedszkolaczki – grupa Motylki. Trwało to aż dwa dni -
16 i 17 października, polegało na zabawie w kodowanie. Najpierw dzieci poznały matę do kodowania. Już samo jej rozłożenie wywołało wiele uśmiechów na dziecięcych buziach. Słuchając instrukcji ułożyliśmy na macie jesienne drzewo. Potem przy stolikach za pomocą szyfru kolorowaliśmy zwierzęta. Ogromna była radość, gdy przedszkolaki dostrzegały jakie zwierzę kolorują. Nie mogło również zabraknąć pracy polegającej na przyklejeniu w odpowiedni sposób odpowiednich rzeczy (wiewiórki, orzechów laskowych, gruszki i śliwki).
Zajęcia z kodowania niesamowicie przypadły do gustu naszym Motylkom. Było wesoło, a przede wszystkim kolorowo!
15 października grupa przedszkolna Biedroneczki również bawiła się w kodowanie, wraz z paniami Justyną Żeromińską i Renatą Szubert. Były to zabawy z matą i tworzenie zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych , oraz grupowanie ich pod względem pochodzenia. Następnie do zabawy wkroczył robot – pani Justyna uczyła, jak zaprogramować tę niezwykłą zabawkę – Doc Robota. Zabawy było co niemiara, zajęcia bardzo podobały się dzieciom.
W klasie IIa na zajęciach z programowania używaliśmy sympatycznego, mówiącego robota, który w prosty, intuicyjny sposób wprowadzał w tajniki programowania. Dzieci trenowały logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną, ćwicząc liczenie i decydując jak ma się przemieszczać robot, aby dotrzeć do różnych miejsc rozmieszczonych na planszach. Zabawa budziła wiele emocji. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie i chęć dalszego zapoznawania się z tematyką programowania.
Podczas zajęć dzieci z klasy II również uczyły się kodować. . Ich zadaniem było odkodowanie koloru i wypełnienie odpowiedniego okienka. Z pokolorowanych kwadracików powstawały obrazki. To ich początkowy etap nauki programowania.
15 października uczniowie klasy 3 na zajęciach z programowania przy temacie Kolory jesieni mieli za zadanie odszyfrować rysunkowe zagadki. Były to liście z kasztanowca i dębu. Następnie kolorowali liście jesiennymi barwami. Przy pomocy komputera została zaprogramowana droga wiewiórki, która zbiera kasztany i żołędzie rozrzucone w parowych alejkach. Następnie uczniowie samodzielnie za pomocą symboli programowali trasę wiewiórki.
Najmłodsze przedszkolaki z grupy ,,Jagódki”, również włączyły się w akcję ,,My w Skoszewach kodujemy, naszą przyszłość budujemy!”. Bawiły się układając kolorowe figury, dary jesieni oraz przy pomocy chusty animacyjnej segregowały klocki. Zabawa była świetna, wystarczyło popatrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci.
Kodowanie często kojarzone jest z czymś trudnym i wymagającym dostępu do sprzętu komputerowego nic bardziej mylnego. Wprowadzając kodowanie w grupie przedszkolnej 6-latków, dzieci wykazały aktywności związane z: sortowaniem figur geometrycznych, podziałem kolorów i odtwarzaniem podanych układów przez N.
Zadaniem podsumowującym zrozumienie zabawy (kodowania) przez dzieci było utworzenie kodu (instrukcji) przez N. na podstawie, której dzieci wykonały powierzone im zadanie.
Inicjatywa związana z Codeweekem, Europejskim Tygodniem Kodowania , przysparza uczniom dużo zadowolenia i radości. Liczymy na to, że w przyszłym roku szkolnym do kodowania włączą się do zabawy kolejni nauczyciele oraz uczniowie. Wszystkich zapraszamy do wspólnej zabawy!
Zebrała: Aneta Łyszcz
Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom, oraz dzieciom, że tak wspaniałe zaangażowanie się w PROJEKT!