top of page

Projekt Edukacyjnym (Nie)zwykła Matematyka

Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym (Nie)zwykła Matematyka, który powstał w odpowiedzi na często zadawane przez uczniów pytania: a po co się tego uczymy/do czego ta wiedza nam się przyda. Głównym celem projektu jest rozwijanie zainteresowań, zdolności i kompetencji matematycznych poprzez zastosowanie metod aktywizujących. Uczniowie będą rozwiązywać różne zadania pokazujące im, jak szerokie zastosowanie w praktyce oraz życiu codziennym ma królowa nauk.

Uczniowie klasy 4 w pierwszym półroczu w ramach tego projektu zrealizowali następujące zadania:

"Zatrzymane w kadrze."
Kasowy konkurs fotograficzny uwieczniający matematykę podczas spaceru. Najciekawsze prace zebraliśmy w kolaż. Dzień tabliczki mnożenia.

"Dzień tabliczki mnożenia."


W ramach obchodów dnia tabliczki mnożenia uczniowie pokolorowali matematyczne kalejdoskopy, zagrali w "Ja mam... Kto ma..." i odnaleźli ukryte pośród działań hasła. Wybrali też klasowych mistrzów tabliczki mnożenia.

"Dzień gier planszowych."
Uczniowie klas 4 również przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji grania w planszówki. Największą popularnością cieszyły się szachy, warcaby, monopoly i kalambury.

"Stacje zadaniowe."


Uczniowie biegając od stacji do stacji powtórzyli przed sprawdzianem wiadomości o liczbach i działaniach. Pracowali w parach, a zadania rozmieściliśmy również na korytarzu.

"Logika kartki papieru."


Z okazji Dnia Origami uczniowie wykonali różne zwierzątka składając kartkę papieru w figury geometryczne. Efekty ich pracy znalazły się na szkolnym korytarzu.

"Wiem lepiej."


Uczniowie klas 4 przygotowali dla pozostałych klas na szkolnym korytarzu gazetkę z ciekawostkami o Europie. Aby wykorzystać wiedzę zdobytą na ostatnich lekcjach matematyki, wszystkie liczby przedstawili w systemie rzymskim.

"Matematyczne Andrzejki."


Uczniowie klas 4 obchodzili matematyczne Andrzejki. Najpierw przebijali szpilką serduszko z zapisanymi liczbami w systemie rzymskim, by dowiedzieć się, jaki zawód będą wykonywali, gdy dorosną. Następnie losowali swoją wróżbę z krótkimi matematycznymi zadaniami. W ten sposób powtórzyli sobie między innymi jednostki długości, potęgowanie, zegar, kalendarz, czy działania na liczbach naturalnych oraz dowiedzieli się, co miłego czeka ich w niedalekiej przyszłości.

"Nasza własna waluta."
Uczniowie zaprojektowali własne banknoty i monety, na których zamiast postaci historycznych widnieją np. ich zwierzątka, czy przedmioty związane z zainteresowaniami.

Magdalena Kowalczyk

bottom of page