Wycieczka do Wadowic, Zakopanego i Krakowa w ramach programu „Poznaj Polskę”
Piątego września 2022 r. ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Program, dzięki któremu już kilkukrotnie uczniowie ze Starych Skoszew odkrywali ślady historii, podziwiali piękno przyrody i poszerzali swoją wiedzę w sposób praktyczny, pozwolił także w tym półroczu wyjechać czterdziestu dziewięciu uczniom z klas: Va, Vb, VIa i VIIa na trzydniową wycieczkę. W dniach 26 – 28 października dzieci pod opieką czwórki opiekunów zwiedziły Wadowice, Kraków i Zakopane.
Rodzinne miasto Karola Wojtyły, przywitało nas piękną pogodą, a kolejka wspomnień zawiozła w te wszystkie miejsca, które związane były z życiem Jana Pawła II. Dawne szkoły, do których chodził przyszły papież; dom rodzinny; koszary 12 Pułku Piechoty, w którym służył ojciec małego Karola; czy Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; to tylko kilka punktów na trasie przejazdu tej niezwykłej ciuchci. Oprócz wycieczki szlakiem świętego, młodzież i nauczyciele mogli spróbować słynnych kremówek i kupić pamiątki. Z Wadowic przejechaliśmy do Domu Wczasowego „Giewont” w Murzasichle, gdzie po obiadokolacji, dzieci relaksowały się w hotelowym basenie, saunie czy jacuzzi.
Drugiego dnia udaliśmy się do Doliny Strążyskiej. Wchodząc na Sarnią Skałę, minęliśmy Herbaciarnię Parzenica, podziwialiśmy Strążyski Potok, otaczające nas skały, a także florę i faunę Tatr Zachodnich. Wszyscy dowiedzieliśmy się także kim był Edward Jedlinka, któremu poświęcona jest jedna z tablic na przyszlakowej skale oraz rozkoszowaliśmy się widokiem krzyża na Giewoncie. Po wyczerpującej wspinaczce przenieśliśmy się do Zakopanego. W siedzibie powiatu tatrzańskiego: zrobiliśmy zdjęcia pod skocznią narciarską, gdzie największe tryumfy święcił Adam Małysz; chodziliśmy po najsłynniejszym w Polsce deptaku – Krupówkach i kosztowaliśmy podhalańskich oscypków. Późnym wieczorem, zmęczeni ale szczęśliwi, wróciliśmy do ośrodka w Murzasichle, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje.
Piątek rozpoczął się od przejazdu do Krakowa. W dawnej stolicy Polski odwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu; przeszliśmy na ulicę Franciszkańską, pod słynne „okno papieskie”, zobaczyliśmy także dom, w którym mieszkał Jan Długosz i na koniec znaleźliśmy się na Rynku Głównym, gdzie od przewodnika usłyszeliśmy wiele ciekawych rzeczy min. na temat kościoła Mariackiego, Sukiennic czy wieży ratuszowej.
Każdy wyjazd sprawia, że przywozi się z niego coś cennego. Tak było i w przypadku tej trzydniowej wycieczki. Oprócz wiedzy o miejscach, które odwiedziliśmy, uczniowie poznali ich tradycję, kulturę i historię, podziwiali walory krajobrazu
i uwrażliwili się na piękno przyrody.
Lidia Kowalczyk Marcin Bartłoszewski